هم ایران روسیه سوریه ایرانی محمدجواد ظریف

هم: ایران روسیه سوریه ایرانی محمدجواد ظریف خبر زیر ذره بین

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی به اصلاح در اصلاح‌طلبی نیازمندیم/ حمایت چشم‌ و گوش بسته از دولت نداشته باشیم ، تاجرنیا

تاجرنیا نه فقط به جریان اصلاحات که به تمام مسئولین هشدار می‌دهد؛ بی‌توجهی به خواست مردمی باعث می‌شود تا دوباره جامعه شاهد بروز اعتراضات مردمی، همانند آن‌چه که د

به اصلاح در اصلاح‌طلبی نیازمندیم/ حمایت چشم‌ و گوش بسته از دولت نداشته باشیم ، تاجرنیا

تاجرنیا: به اصلاح در اصلاح طلبی نیازمندیم/حمایت چشم و گوش بسته از دولت نداشته باشیم

عبارات مهم : سیاسی

تاجرنیا نه فقط به جریان اصلاحات که به تمام مسئولین هشدار می دهد؛ بی توجهی به خواست مردمی باعث می شود تا دوباره جامعه شاهد بروز اعتراضات مردمی، همانند آن چه که در دی ماه گذشته رخ داد، باشد. از سوی دیگر او دلواپس جنبش دانشجویی نیز است و می گوید اگر این قشر به سوی انفعال و یا اعتراض حرکت کنند، ضررش به کل جامعه می رسد.

علی تاجرنیا فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با ایسنا به تبیین فرآیند شکل گیری انقلاب ها پرداخت و اظهار کرد: انقلاب راهکاری است که جامعه و مردم درون آن جامعه که از اصلاح امور کشورشان ناامید شده است اند، گزینش می کنند. علاوه بر عنوان نارضایتی مردم در انقلاب، طبیعتا مولفه های متعددی در شکل گیری این روند تاریخی دخالت دارند؛ زمینه سازی هایی که از طرف مخالفین آن کشور در خارج صورت می گیرد، انگیزه هایی که به بخش های ایدئولوژیکی و عقیدتی مردم ربط دارد و عوامل اقتصادی از جمله مواردی است که باعث ایجاد، انقلاب می شود.

به اصلاح در اصلاح‌طلبی نیازمندیم/ حمایت چشم‌ و گوش بسته از دولت نداشته باشیم ، تاجرنیا

وی که در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران این گفت وگو را انجام می داد، با اشاره به پیروزی مردم در انقلاب سال ۵۷، ادامه داد: در سال ۵۷ نارضایتی مردم از وضع موجود عنوان مهم بود. سیاست های غلط اقتصادی که از سال ۵۲ به بعد وجود داشت و ایجاد شکافی که میان لایه های متفاوت اجتماعی به لحاظ اقتصادی شکل گرفت از دیگر دلایل وقوع انقلاب بود. از سوی دیگر عدم احساس عدالت اجتماعی و نگاه های ایدئولوژیک نسبت به جامعه با پرچمداری روحانیت منجر به انقلاب ۵۷ شد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: اگر از سوی هیات حاکمه آن وقت تدبیر مورد نیاز صورت می گرفت و تجربه امروزه انقلاب ها پیش روی ملت و حاکمیت بود شاید شرایط در آن وقت به گونه ای دیگر رقم می خورد و شاهد نوعی انتقال آرام قدرت بودیم. در این رابطه که آیا چنین نشد، باید کسانی پاسخگو باشند که پیش قراولان این انقلاب بودند. امروز بعد از گذشت نزدیک به ۴۰ سال مهم است ببینیم که جهت چه انقلاب کردیم و چه چیزهایی را بدست آوردیم.

تاجرنیا نه فقط به جریان اصلاحات که به تمام مسئولین هشدار می‌دهد؛ بی‌توجهی به خواست مردمی باعث می‌شود تا دوباره جامعه شاهد بروز اعتراضات مردمی، همانند آن‌چه که د

باز هم به ۵۷ برگردیم، ناگزیریم دگرگونی را با انقلاب تجربه کنیم

وی با تاکید بر این که “اگر امروز به ظرف زمانی ۵۷ باز گردیم، ناگزیریم باز دگرگونی را با انقلاب تجربه کنیم” در عین حال با اشاره به بعضی اعتراضات با نشانه انقلاب در شرایط فعلی جهانی یادآور شد: انقلاب ها پیش از آن که دستاورد داشته باشند و بسازند خرابی به بار می آورند؛ پیش از آن که باعث تربیت سرمایه های انسانی شوند باعث تخریب سرمایه های اجتماعی و انسانی می شوند و این شرایطی اتفاق می افتد، که حاکمان برابر رای و نظر مردم می ایستند و شرایط را از اصلاح امور به سمت انقلاب سوق می دهند. آن چیزی که در کشورهای همسایه ما اتفاق افتاد نیز از همین جنس بود که حکومت های تمامیت خواه به ملت و دولت خود آسیب وارد کردند. حتی در بعضی از کشورهایی که از لحاظ استراتژیک به ما نزدیک تر هستند هم چنین رفتارهایی پدید آمد. این رفتارها حتی اگر منجر به سرنگونی هم نشده باشند، منجر به تخریب منابعی شده است که تا سال های سال هزینه های آن جهت آن کشور باقی خواهد ماند.

وی ادامه داد: قطعا اصلاح امور، فرآیند بسیار کم هزینه تری نسبت به انقلاب خواهد بود و طبیعی است که آن هایی که تجارب بیشتری در سیاست ورزی و عرصه مدیریت جامعه دارند، امروز به این معترف هستند که ما باید راه اصلاح را در پیش بگیریم.

سال ۷۶ اصلاحات درون نظامی رخ داد

به اصلاح در اصلاح‌طلبی نیازمندیم/ حمایت چشم‌ و گوش بسته از دولت نداشته باشیم ، تاجرنیا

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به شکل گیری جریان اصلاحات در درون انقلاب اسلامی ایران، گفت: آن چیزی که در سال ۷۶ اتفاق افتاد به نوعی به مطالبه مردم در پرسشها سیاسی اجتماعی باز می گشت. این مطالبات از سوی طبقات میانگین و رو به پایین مطرح می شد. بخشی نیاز اصلاحات سیاسی اجتماعی را می دیدند و بعضی احساس می کردند اصلاحات اقتصادی و فرهنگی باید صورت بگیرد؛ بنابراین ضمن این که افراد منتقد دولت و ساختارش بودند، در یک پروسه بسیار آرام مردم گزینشی کردند که نه تنها منجر به تخریب نشد بلکه به اصلاح بسیاری از امور نیز انجامید.

وی در ادامه این گفت وگو خاطرنشان کرد: پروسه ای که در سال ۷۶ اتفاق افتاد یک اصلاحات درون نظامی بود و آن چیزی که در ۵۷ اتفاق افتاد یک نوع دگرگونی در برابر نظام موجود بوده است.

تاجرنیا نه فقط به جریان اصلاحات که به تمام مسئولین هشدار می‌دهد؛ بی‌توجهی به خواست مردمی باعث می‌شود تا دوباره جامعه شاهد بروز اعتراضات مردمی، همانند آن‌چه که د

این فعال سیاسی اصلاح طلب سپس گفت: آن چیزی که باید از گذشته درس بگیریم این است که اگر حاکمان یک جامعه بیش از اندازه برابر خواست مردم مقاومت کنند، اگر به مطالبات مردم توجهی نکنند، اگر کارآمدی سیستم ارزش دچار مسئله شود، مردم در ابتدا تلاش می کنند که امور را با اصلاح پیش ببرند ولی اگر این مسیر افاقه نکند و برابر این مسیر ایستادگی شود رفتارهای تحول خواهانه به معنای عوض کردن ساختار حکومت در میان مردم اوج می گیرد.

شروع اعتراضات دی ماه در جهت تضعیف دولت بود

تاجرنیا با اشاره به اعتراضاتی که در دی ماه 96 افتاد، گفت: شروع این اعتراضات به وسیله بعضی از اشخاص سیاسی معترض به دولت و عمدتا در جهت تضعیف دولت بود. ولی واقعیت آن است که در جامعه مردم احساس نارضایتی می کنند. باید ببینیم که چقدر آن شعارهای اولیه که جهت انقلاب سردادیم، تحقق پیدا کرده هست. این عنوان نه تنها در حوزه معیشتی و اقتصادی بلکه در حوزه های فرهنگی و دینی هم باید بررسی شود.

به اصلاح در اصلاح‌طلبی نیازمندیم/ حمایت چشم‌ و گوش بسته از دولت نداشته باشیم ، تاجرنیا

وی یادآور شد: آمارها نشان می دهد که بخشی از مواردی که به خاطرش انقلاب شد تا الان که ۴ دهه از انقلاب گذشته، محقق نشده هست. باید خبر ها و اعتراضات مردم را بشنویم و شعارهایی که مبنی بر عوض کردن وضع موجود از سوی مردم می آید را درک کنیم. به هر حال از نظر من جمهوری اسلامی با چالش هایی روبرو هست؛ بنابراین در ادامه، جهت اصلاح وضع موجود نیازمند استفاده از تمام ظرفیت های خود است تا بتواند کارآمدی اش را زیاد کردن دهد؛ آیا که اگر با کارآمدی الگوهای مناسب را در کشور خود اجرا کنیم خود به خود مدل حکومتی ما به دنیا صادر می شود.

این نماینده پیشین مجلس افزود: آن چیزی که الان در جامعه ما وجود دارد، نوعی احساس تبعیض و نابرابری هست. مردم نشان دادند که همواره هم در دوران انقلاب و هم در شرایط های سخت، مثل سیل و زلزله می توانند با تنگناها و مشکل ها بسازند ولی هنگامی که می بینند که عده ای هستند که دچار ثروت های باد آورده شده است اند آن هم زمانی که مردم سالها منتظر به دست آوردن یک شغل می مانند. این احساس تبعیض مردم را دلواپس می کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب یادآور شد: مردم ما به خصوص از سال ۷۶ به بعد تلاش کردند که در پروسه انتخابات نظرات خود را اعلام کنند و بگویند که ما به دنبال اصلاح هستیم. هرچه قدر که توانستیم صدای آنها را بشنویم و همراهی ارزش کنیم به همان نسبت فضای مناسب تری جهت تعامل ملت و حاکمیت فراهم می شود و هر چقدر که نسبت به خواست آن ها بی توجهی کردیم باعث می شویم که این شکاف ایجاد شود و گسترش یابد.

وی ادامه داد: من فکر می کنم آن چیزی که باید به طور جدی پیگیرش باشیم این است که حکومت تلاش کند ارتباط جدی تر و صمیمی تری با مردم برقرار کند. ارتباط صمیمانه با مردم داشتن یعنی با آن ها براق سخن بگوییم. ساختار قضایی غیر مستقل متاسفانه باعث می شود برخوردها با فساد هم دچار چندگانگی شود. که همین مباحث هم باعث به ستوه آمدن مردم خواهد شد.

جریان اصلاح طلب از نقد مردم مصون نیست

تاجرنیا در بخشی از این گفت وگو با تاکید بر ضرورت توجه به مطالبات مردمی، خاطرنشان کرد: باید ببینیم چه موضوعاتی باعث شد تا مردم در سال ۵۷ جدا از اتفاقاتی که از سال ۴۲ رخ داد، در یک پروسه چند ماهه قیام ارزش را به پیروزی برسانند. این عنوان باید جهت ما زنگ خطری باشد تا اعتراضات اخیر را به خوبی بشنویم. متاسفانه عده ای تلاش می کنند این اعتراضات را به یکسری مباحث جناحی تنزل دهند و عده ای تلاش می کنند صرفا حرف های مردم را علیه دولت جهت دهی کنند.

وی ادامه داد: درست است که نارضایتی مردم پایه های معیشتی دارد، ولی همان مردم هنگامی که که پای کار می آیند و شعار می دهند در شعارهایشان مشخص است که فکر می کنند پرسشها اقتصادی ارزش راه حل سیاسی دارد. اگر به این راه حل ها به طور جدی توجه نشود به همان نسبت سایر پرسشها هم لاینحل می ماند. مردم می دانند که بحث اقتصاد و اشتغال و امثال آن به حوزه هایی مانند سیاست داخلی مربوط می شود. فراموش نکنیم که موضوعاتی مثل سیاست خارجی و امثال آن موضوعاتی است که در تصمیمات مردم و اعتراضات ارزش به شدت تاثیرگذار است.

تاجرنیا با اشاره به یکی از شعارهای اعتراضی مردم مبنی بر «اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تموم ماجرا»، با تاکید بر ضرورت توجه به کارآمدی از سوی دولت ها خاطرنشان کرد: چه بسا کشورهایی را داریم که حاکمیت در آن حاکمیت دموکراتیکی نیست، ولی از آن جایی که اوضاع اقتصادی مناسبی جهت مردم فراهم کرده است مردمش خیلی دغدغه دموکراسی ندارند. البته طبیعتا ذات بشر به سوی دموکراسی حرکت می کند؛ ولی می خواهم بگویم امروز چنین شرایطی در دنیا وجود دارد. برعکس مثالی که زدم هم وجود دارد، به عنوان نمونه در کشورهایی ساختارهای حزبی و دموکراتیک به ظاهر وجود دارد ولی پرسشها درون این احزاب در نهایت منجر به ناکارآمدی می شود و نهایتا نارضایتی مردم ایجاد می شود. این عنوان را در کشورهای آفریقایی می توانیم ببینیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به نقش اصلاح طلبان در جریان سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: اصلاح طلب ها هم جریان سیاسی هستند که در دوره ای قدرت سیاسی را در دست داشتند. چه خوب و یا چه بد توانستند کشور را اداره کنند و بین دو جریان سیاسی کشور زیاد به خواست مردم نزدیک بودند.

وی ادامه داد: از طرفی وجود رانت جهت جریان اصولگرا، این جریان را به یک جریان نحیف تر تبدیل کرده است ولی سخت گیری هایی که به جریان اصلاح طلب گرفته شده است باعث شده است تا این جریان از لحاظ فکری و مانیفست های اداری کشور مقداری فربه تر شود و دارای فکر و اندیشه بیشتری باشد. ولی این عنوان باعث نمی شود که این جریان اصلاح طلب از نقد مردم مصون باشد. اگر اصلاح طلبان بخواهند همچنان مورد حمایت و اعتماد مردم باشند باید خود را به خواست مردم نزدیک تر کنند.

همدلی اصلاح طلبان با مردم زیاد کردن یابد

این نماینده پیشین مجلس ادامه داد این مصاحبه گفت: در ارتباط با اعتراضات و اغتشاشات اخیر می توان گفت ضمن اینکه جریان اصلاح طلب ارتباطی با ساختارشکنی ها ندارد ولی من اعتقاد هستم بایستی همدلی را با مردم پیش از آنچه که است حفظ کند. همان طور که ما مردم را سفارش و توصیه می کنیم که آرامش داشته باشند و از طریق راه حل های مسالمت آمیز پرسشها ارزش را برطرف کنند باید نقشه راه مشخص تری را به آنها ارائه دهیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به اعتراضات معیشتی مردم یادآور شد: مردمی را که در زندگی روزانه خود مانده اند را نمی شود با حرف های قشنگ راضی کرد. در عین حال باید این عنوان مشخص شود که اگر در جامعه ظرفیتی وجود دارد که با اصلاح، شرایط به پیش رود و اگر مجموعه کسانی که قدرت در دست ارزش است به این نگاه تکمین نکنند در آینده مجبور می شوند هزینه های بیشتری را بپردازند.

وی با بیان این که «اعتراضات دی ماه مردم یک عنوان تمام شده است نیست»، گفت: اگر بخواهیم به درستی و دلسوزانه در مورد این کشور فکر کنیم باید بدانیم که اعتراضات مردم با راه حل های کوتاه مدت به آخر نمی رسد، بلکه تنها به تعویق خواهد افتاد.

تاجرنیا ابراز عقیده کرد: من فکر می کنم اصلاح طلبان دارای سرمایه اجتماعی هستند که خصوصا بعد از سال ۸۸ این سرمایه اجتماعی به علت همراهی با خواست مردم زیاد هم شده است بود؛ ولی باید بپذیریم که حمایت از ناکارآمدی های فعلی باعث می شود که هر چه به جلو می رویم از این سرمایه اجتماعی هزینه شود؛ بنابراین ما نیازمند بازتولید این سرمایه اجتماعی هستیم آن هم به گونه ای که بتوانیم با مردم و خواست آن ها همراهی کنیم.

یادمان نرود جریان دانشجویی جهت جریان اصلاحات چه کرد

این نماینده پیشین مجلس گفت: بدون شک دانشگاه و جنبش دانشجویی با درک درستی از پرسشها جامعه مبدع بسیاری از حرکت های اصلاح طلبانه جامعه ما هست. در ایجاد اتفاقات سیاسی سال ۷۶ هم، من نقش دانشگاه را بسیار پررنگ می دانم. جریان چپ اسلامی که امروز به عنوان اصلاح طلبان آشنا می شوند در دوره آقای هاشمی تقریبا منزل نشین شده است بودند و از یک موضع ضعفی برخوردار بودند؛ آن چه که آن ها را به عرصه آورد و به حرکت در آورد جنبش دانشجویی بود.

وی ادامه داد: یادمان نرود که در انتخابات مجلس پنجم و انتخابات ریاست جمهوری ۷۶ جنبش دانشجویی جهت جریان اصلاحات چه کرد. خود دوستان مان که بعدا وارد عرصه شدند گفتند کسی فکر نمی کرد که با حضور در انتخابات قرار است یک پیروزی اتفاق بیفتد. به نظر من جریان دانشجویی و دانشجویان بودند که توانستند این حضور را پیش ببرند تا به پیروزی برسد. از این جا جریان اصلاح طلبی شروع به کار کرد و نماد جریان اصلاح طلبی آقای خاتمی شدند.

تاجرنیا گفت: جریان اصلاح طلب به رغم توفیقاتی که در دو دولت اصلاحات به دست آورد الان نیازمند دگریسی در عرصه های اجتماعی است و عالی ترین روش هم، روش انتقادی موجود در درون جامعه هست. متاسفانه در سال ۷۸ می بینیم که به نوعی از جریان دانشجویی انتقام گرفته می شود. به نظر من اتفاقی که در کوی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران افتاد یک اعتراض مدنی بود که پیش از آن هم سابقه داشت که دانشجویان از کوی تا جلال آل احمد می آمدند، راهپیمایی می کردند، قطعنامه می خواندند و مجددا به کوی بر می گشتند.

وی در تشریح چگونگی وقوع این واقعه، افزود: آن چیزی که باعث به خشونت کشیدن این جریان شد ابتدا ورود نیروهای خودسر و مجموعه هایی بودند که این نقطه را خوابیدن جهت انتقام گرفتن از جریان دانشجویی قرار دادند؛ ولی چون این اتفاق در دولت اصلاحات رخ داده بود و چون افرادی که در راس وزارت علوم و وزارت کشور بودند اصلاح طلب بودند و درک می کردند اعتراضات دانشجویی باید محترم شمرده شود؛ رفتارهای مسئولان همدلانه بود.

وی به همین جهت ادامه داد: معاون سیاسی وزیر کشور و بعضی از نمایندگان مجلس در جمع دانشجویان حضور پیدا کرده و با آنان صحبت کردند، همین کار موجب می شد که آن اعتراضات اولیه فروکش کند. هر چند که برخوردی که با عاملین آن اتفاق صورت گرفت به هیچ عنوان راضی کننده نبود؛ ولی چون دولت با معترضان همراه شد، با کمترین هزینه توانست اعتراضات را برطرف کند.

همدلی دولت با معترضان دی ماه، هزینه ها را کم کرد

این نماینده پیشین مجلس گفت: حتی در اعتراضات اخیر هم می بینیم که تصویر العمل هایی مثبت به اعتراضات مردمی، از طرف دولت می آید. با اینکه به نظر من طرف شعار بسیاری از تظاهرکنندگان دولت نبوده اند ولی با صحبت هایی که آقای رییس جمهور می کند و هیات دولت اعتراضات را به رسمیت می شمارد و با این جمله که می گویند ما تلاش می کنیم روش هایمان را اصلاح کنیم، دولت کمک می کند که هزینه های این اعتراضات کمتر شود. در برابر بعضا دیدیم کسانی که تریبون های غیردولتی در دست داشتند به جای عذرخواهی و همدلی کردن با مردم و اصلاح امور، حتی به مردم بی احترامی کردند و این عنوان مورد انتقاد رییس جمهور هم قرار گرفت.

تاجرنیا در ادامه این گفت وگو مجدد با بازگشت به بحث وقایع سال ۷۸ و نقش جنبش دانشجویی در شکل گیری جریان های سیاسی ایران، گفت: در سالگرد اتفاق کوی دانشگاه زمانی که مجلس ششم هم تشکیل شده است بود باز هم شاهد همچنین رفتارها و برخوردهایی نسبت به جنبش دانشجویی بودیم؛ ولی آن وقت با تشکیل فراکسیون دانشجویی در مجلس ششم و پیگیری مطالبات دانشجویی در عین حال که اعتراضات هنوز وجود داشت، ولی جنبه عقلانی تر به خود گرفت و از تنش های گذشته دور شد؛ بنابراین دانشجویان هم احساس کردند که اعتبار ای درون دولت و مجلس دارند ؛ اگرچه بخشی از حاکمیت آن ها را همراهی نمی کرد. متاسفانه در دوره های اخیر این همدلی با جنبش دانشجویی بسیار کمتر شده است و این عنوان را باید به عنوان یک زنگ خطر بدانیم. دانشگاه تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری اخیر یک واکنش‌ها کاملا مدنی و معقولانه را دنبال می کرد. این که ما می بینیم مجموعه دانشگاهیان و دانشجویان به حمایت از آقای روحانی با شعار اعتدال می پردازند نشان از دریافت آنه ا از واقعیت امروز جامعه است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: ما نباید با بی مهری کردن و رفتارهای تند با جریان دانشجویی طوری واکنش‌ها کنیم که دانشجویان ما از اصلاح و عوض کردن مسالمت آمیز امور ناامید شوند که هم انفعال و هم تند شدن آن ها جهت جامعه ما اصلا خوب نیست؛ خصوصا اینکه باید بپذیریم دانشگاه مرجعیت خود را در جامعه حفظ کرده است.

حمایت از دولت در برابر حقوق و وظایفی صورت بگیرد

تاجرنیا در بخش دیگری از این گفت وگو با بیان این که ” بعضی از اصلاح طلبان بیش از اندازه توجیه گر وضع موجود هستند” در انتقاد از عملکرد آن ها گفت: به خاطر شرایط خاص جامعه از آقای روحانی حمایت کردیم و فکر می کنم اگر باز به عقب برگردیم همین کار را مجدد انجام می دهیم منتهی حمایت از دولت روحانی نباید یک حمایت بی قید و شرط باشد.

وی افزود: به صرف اینکه می دانیم بعضی دستگاه ها با آقای روحانی مخالفت می کنند و ایشان با مشکلاتی روبرو هستند علت نمی شود که هر اتفاقی که در بدنه دولت می افتد را حمایت کنیم. باید بپذیریم بعضی از دوستان ما خیلی راحت سرمایه اجتماعی اصلاحات را هزینه دولت می کنند. من هم اعتقاد هستم که باید اصلاح طلبان تا آخر دولت از آقای روحانی حمایت کنند ولی این حمایت در عرصه سیاسی یکسری حقوق و وظیفه متقابل می آورد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب یادآور شد: پاسخ مثبت دانشگاهیان به روحانی در دور دوم این نبود که وزیر مورد اعتماد آن ها را در وهله اول گزینش نکنند. آقای روحانی در دور اول خودشان در مورد وزارت علوم مقاومت و ایستادگی بیشتری کردند تا نسبت به دور بعد. یا در مورد حوزه پرسشها فرهنگ اشتباه تاکتیکی این بود که عقب گردی داشتند و این پرسشها نمی تواند به مجموعه دولت کمک کند.

وی افزود: ما هیچ قدم مثبتی را جهت توسعه احزاب برنداشتیم و به نظر من ضمن حمایت از دولت تمام این مباحث از جمله موضوعاتی هستند که باید به عنوان نقد از طرف اصلاح طلبان بیان شود.

شاخصه های اصلاح طلبی را رعایت کنیم

تاجرنیا خطاب به جریان اصلاح طلب گفت: اصلاح طلبان باید همراهی با خواست مردم را سرلوحه جریان اصلاحات قرار دهند، مردم یکسری انتظارت و توقعاتی دارند که اتفاقا توقعات بجایی هست. نخبگان هم باید کمک کنند و این نقد و توقعات را به سمت و سوی درستی هدایت کنند.

وی تاکید کرد: اصلاح طلبان باید از ظرفیت خودشان در مجموعه نظام و دولت استفاده کنند و خواستار اصلاحات و تغییراتی شوند. یکی دیگر از پرسشها ما با این دولت مجدد بازگشت به اشخاص تکراری در سطوح متفاوت مدیریتی هست. نسل میانه ما که هنوز ما از آن ها به عنوان نسل جوان یاد می کنیم دارای کمترین تجربه هست، ولی کسانی که در جوانی خود، اوایل انقلاب یا وزیر بودند و یا نماینده مجلس بودند الان هم وزیر هستند و در پست ها و مسئولیت های مختلفی قرار دارند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: هنگامی که می گوییم “اصلاح طلبی” باید شاخصه های آن را هم رعایت کنیم. اصلاح طلبی واقعی این نیست که فقط کاندیدای مورد نظرمان در لیستی قرار بگیرند و رای بیاورند. این عنوان به تنهایی کفایت نمی کند. باید ببینیم اصلاح طلبان تا چه اندازه به شعارهای مهم و اصیل خود پایبند هستند.

وی افزود: من می فهم که صداوسیما و رسانه های وابسته به جناح برابر تلاش می کنند تا پرسشها دولت را بزرگ نمایی کرده و پرسشها طرف برابر را کم کنند ولی هنگامی که یک اختلاس بزرگی از درون دولت کشف می شود همه رسانه ها باید در مورد آن صحبت کنند. بالاخره این نشان می دهد که دولت هم آسیب پذیر هست. هنگامی که فیش های نجومی مطرح می شود بدون توجه به اینکه این عنوان در برابر مبارزه با املاک نجومی طرح شده است باید بدانیم که این مسئله از درون دولت است و اصلاح طلبان نمی توانند در برابر اینکه یک مدیر دولتی ۴۰ میلیون تومان حقوق می گیرد و یک کارگر حقوقش زیر یک میلیون تومان است سکوت کنند.

حمایت چشم و گوش بسته نداشته باشیم

تاجرنیا در ارتباط با رابطه جریان اصلاح طلبی با دولت نیز ابراز داشت: من آن چیزی را که امروز جهت اصلاح طلبان به عنوان خطر احساس می کنم این است که اصلاح طلبان فکر می کنند باید از دولت حمایت همه جانبه کنند ولی این حمایت همه جانبه با حمایت چشم و گوش بسته خیلی تفاوت دارد. باید جهت مردم تبیین کنیم که آیا از دولت حمایت می کنیم و از طرفی دولت را هم باید با خواست مردم همراه کنیم.

وی اظهار کرد: اگر در درون جریان اصلاح طلبی کسانی هستند که تخلفاتی انجام دادند باید آن ها را پالایش کنیم. در این صورت است که مردم متوجه می شوند که اصلاح طلبان هنوز به عهد خود وفادار هستند و پرسشها موجود را درک می کنند. اگر امروز شعار داده می شود که «نه اصلاح طلب و نه اصولگرا»، بخش عمده اش به خاطر این است که مردم رگه هایی از تبعیض و نابرابری را در بحث هایی که مطرح کرده اند دیده اند. ما هم باید خودمان را اصلاح کنیم. نمی توانیم بگوییم که شعاری که سر داده شد خیلی مهم نیست یا شعار یکسری آدم های سیاسی است.

تاجرنیا با بیان این که «مردم با هیچ جریان سیاسی عقد اخوت نبسته اند»، گفت: اگرچه بخشی از مردم به جریان اصلاح طلبی بیش از جریان اصولگرایی نزدیک هستند ولی این گونه نیست که جهت هر لحظه قسم خورده باشند که ما را همواره همراهی می کنند؛ فلذا من فکر می کنم ما در درون خودمان نیازمند پالایش هستیم و یک اصلاح در اصلاح طلبی نیاز داریم.

برای همگان اجازه وقت برابر ایجاد کنیم

تاجرنیا در بخش دیگری از این گفت وگو خاطرنشان کرد: شما فرض کنید عده ای مسئول در یک گردهمایی جمع شدند. دوربینی تصویرهای آن ها را بگیرد و همان دوربین تصویری را از گردهمایی مردمی در جامعه بگیرد متوجه می شویم که چقدر اختلاف حتی در ظاهر و صورت مسئولین و مردم وجود دارد. بعضی مسئولین امروز الزاما معدل واقعی جامعه ما نیستند. بخشی از این عنوان به علت این است که امکان حضور برابر جهت همه مردم در سطح قدرت فراهم نیست. این عنوان فقط به نظارت شورای نگهبان و انتخابات بر نمی گردد. گاهی گزینش هایی در دولت انجام می شود که من می گویم شما اصلاحات را از درون دولت شروع کنید ببینید چقدر بخش های متفاوت جامعه اصلاح می شوند.

وی مدعی شد: هنوز جهت گزینش افراد در مناصب متفاوت سوالات ۴۰ سال پیش را ملاک خود قرار می دهیم. جهت گزینش کردن آدم ها در مناصب متفاوت گرفتار شرایطی هستیم که متر و معیار مناسبی از مردم جامعه ندارد. این عنوان در دانشگاه ها، گزینش هیات علمی و بخش های متفاوت هم وجود دارد. هنگامی که ما در این نقاط فضا را جهت ورود مردم به سیستم بسته ایم چگونه توقع داریم که خروجی این کار حضور مدیرانی باشد که به معدل و فهم مردم جامعه نزدیک تر باشند.

تاجرنیا اعتقاد است: ما نگاه های صرفا ایدئولوژیک را از به کارگیری افراد در حوزه های متفاوت باید بر داریم و اجازه وقت برابر جهت همگان ایجاد کنیم و اجازه دهیم کسانی که دانش و توانایی بیشتری دارند در عرصه قرار بگیرند.

وی یادآور شد: در مجلس ششم یکسری افراد رد صلاحیت شدند و نوبت به کسانی مثل من رسید که بیایم و نماینده مجلس شوم. این حضور جهت من رزومه ایجاد می کند و متقابلا پست های دیگری به من پیشنهاد می شود؛ بنابراین آن فردی که از من شایسته تر بود و در انتخابات مجلس ردصلاحیت شد نتوانسته نماینده، وزیر و مشاور شود و به همین ترتیب جامعه از حضور مدیران شایسته محروم شد.

واژه های کلیدی: سیاسی | انقلاب | اعتراضات | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz