هم ایران روسیه سوریه ایرانی محمدجواد ظریف

هم: ایران روسیه سوریه ایرانی محمدجواد ظریف خبر زیر ذره بین

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی آیا روحانی با مقامات اسراییلی دیدار کرده است؟

به گزارش جماران، جعفر شیرعلی نیا در کانال تلگرامی خود نوشت: بازیِ قرمز با متن های صهیونیستی دوسال پیش صحبت در کشور با طرح مطلبی از روزنامه اسراییلی آحارونوت از

آیا روحانی با مقامات اسراییلی دیدار کرده است؟

آیا روحانی با مقامات اسراییلی دیدار کرده است؟

عبارات مهم : ایران

به گزارش جماران، جعفر شیرعلی نیا در کانال تلگرامی خود نوشت: بازیِ قرمز با متن های صهیونیستی دوسال پیش صحبت در کشور با طرح مطلبی از روزنامه اسراییلی آحارونوت از مدیر جمهور خواست تا به ادعای این روزنامه پاسخ دهد.

دوستان بسیاری در این باره از من پرسش کرده اند و امروز اشاره ای به این عنوان می کنم. اصل مطلب در سال۷۳ به زبان عبری انتشار یافته هست. بعد از ریاست جمهوری روحانی بعضی رسانه ها ترجمه ی انگلیسی این متن را منتشر کردند.

دوستان نسخه انگلیسی را ترجمه کرده بودند ولی ما هر دو نسخه عبری و انگلیسی را با دقت ترجمه کردیم.

این یادداشت در اردیبهشت۷۳ انتشار یافته و مدعی است روحانی در تاریخ ٨شهریور۶۵ با عمیرام نیر اسراییلی در پاریس دیدار کرده و سخنانی علیه امام گفته. چند توصیه راجع به متن منتشرشده:

۱- در ابتدای یادداشت روزنامه اشاره شده است که روحانی هم اکنون مسوول احیای همکاری استراتژیک با سوریه هست. یعنی انتشار در یک موقعیت سیاسی جهت زدن روحانی مطرح شده.

۲- متن یادداشت مدعی است که شهریور سال۶۵ روحانی در راس هیاتی دیپلماتیک جهت سفری به پاریس رفته بوده و قربانی فر به ملاقات او رفته و از او خواسته جهت دیدار محرمانه با یکی از مقامات کاخ سفید سفرش را چندروز تمدید کند. یعنی مدعی است اصل سفر دیپلماتیک بوده.

پس باید رفتن یک هیات دیپلماتیک از کشور عزیزمان ایران به فرانسه در این ایام در روزنامه ها بازتاب داشته باشد ولی هیچ بازتابی ندارد. از سوی دیگر در این مقطع، قربانی فر که کانال اول ارتباطی با امریکا بود در حاشیه است و کشور عزیزمان ایران و آمریکا به شدت به او بدبینند و ارتباط با آمریکا از طریق کانال دوم(برادرزاده هاشمی) برقرار شده.

۳- در متن تصریح شده است که قربانی فر عمیرام نیر را به عنوان یک مقام آمریکایی به روحانی معرفی کرده. این در حالی است که نیر سه ماه قبل(خرداد۶۵) با مک فارلین در پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده و گزارش آمریکایی تاور تصریح دارد که ایرانی ها از ماهیت اسرائیلی او آگاه شده است بودند. حال چگونه می توان او را به عنوان مقامی آمریکایی به روحانی معرفی کرد؟ جالب تر این که روحانی از کسانی است که از ابتدا نگاهی منفی به قربانی فر داشت.

۴- کسی که اندک اطلاعاتی از پرونده مک فارلین داشته باشد می داند که آیت الله منتظری تا مدت ها حتی در جریان خبر کانال ارتباطی ایجاد شده است با آمریکا نبود. ولی جالب است که روزنامه اسراییل مدعی است آیت الله منتظری قوه محرکه تماس با امریکا و اسراییل بوده و روحانی به نوعی به نمایندگی از منتظری و هاشمی سخن می گفته!

به این عبارت ها توجه کنید: «آیت الله منتظری در آن وقت نامزد مهم جانشینی خمینی، به عنوان رهبر مذهبی کشور عزیزمان ایران بود، که بیمار و در شرف فوت بود. او همچنین قوه محرکه تماس ها با ایالات متحده و اسرائیل بود.»، «روحانی ظاهراً تلاش کرد تا به منتظری در درگیری همه جانبه ای که در رأس حکومت کشور عزیزمان ایران داشته و هنوز هم دارد، کمک کند.» روزنامه نوشته روحانی بعد از درگذشت امام خط خود را تعمیر کرد و به آقای خامنه ای نزدیک شد.

این در حالی است که اگر کسی اندک اطلاعاتی از فضای سیاسی دهه۶۰ داشته باشد از فاصله روحانی و منتظری و نزدیکی اش به آقای خامنه ای آگاه هست. جالب این جاست که در ترجمه انگلیسی و فارسی عبارت آخر راجع به اصلاح خط سیاسی روحانی نیامده است!

۵- روحانی در وقت دیدار ادعایی در سال۶۵ نایب مدیر مجلس معرفی شده است درحالی که او سال ها بعد نایب مدیر شد. در متن عبری آمده که روحانی می گفت از سخنان دیروز آیت الله خمینی به شدت ناراحت هست. درحالی که تاریخ دیدار ۸شهریور نقل شده است و امام در روز قبل چنین سخنانی ندارد. شاید تایمز اسرائیل متوجه اشتباه آحارونوت شده است که در متن بازنشری به زبان انگلیسی، که مدعی است از متن عبری ترجمه کرده، کلمه دیروز را با چندینه روز پیش جایگزین کرده است.

نکته آخر این که ماجرای مک فارلین در دنیا موضوعی پُرسند است و متاسفانه در کشور عزیزمان ایران به اندازه کافی به آن پرداخته نشده و اگر چنین می شد و مردم با ابعاد قضیه و نقاط ضعف و قوت واقعی این ماجرا آشنا می شدند هر موضوعی نمی توانست به آسانی ذهن ها را متلاطم کند.

از سوی دیگر در رسانه های خارجی سخنان بسیاری علیه مقامات ایرانی به خاص امام و رهبری و روسای جمهور کشور عزیزمان ایران مطرح شده. حتی علیه رهبری کتاب می نویسند و مدعی هستند بر اساس اسناد نوشته شده است ولی اهل فن با بررسی آن می توانند به بی اعتباریش پی ببرند. سخنرانان باید پیش از طرح عمومی این پرسشها که شائبه تسویه حساب سیاسی را به ذهن می رساند اندکی در صحت آن تحقیق کنند.

متاسفانه سخنران ایرانی حتی در این حد در ترجمه دقت نکرده که آن چه در متن عبری و انگلیسی آمده یک هتل پاریسی است نه هتل پاریزین و او مدام و شاید جهت دقیق نشان دادن اطلاعاتش و تحت تاثیرقراردادن مخاطب تاکید می کند این دیدار در هتل پاریزین پاریس انجام شده است است!

آیا روحانی با مقامات اسراییلی دیدار کرده است؟

واژه های کلیدی: ایران | ترجمه | قربانی | ایرانی | انگلیسی | روزنامه | زبان انگلیسی | زبان انگلیسی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz