هم ایران روسیه سوریه ایرانی محمدجواد ظریف

هم: ایران روسیه سوریه ایرانی محمدجواد ظریف خبر زیر ذره بین

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی آخر باز طرح ضربتی ، پرونده ۸ ساله وام ازدواج

طی حدود هشت سالی که اعطای وام ازدواج در بانک‌ها جدی شده است هست، رشد سه برابری مبلغ و همچنین اجرای طرح کم کردن صف متقاضیان موجب جهش در تعداد و مبلغ پرداختی‌ها ش

آخر باز طرح ضربتی ، پرونده ۸ ساله وام ازدواج

پرونده ۸ ساله وام ازدواج/ آخر باز طرح ضربتی

عبارات مهم : منابع

طی حدود هشت سالی که اعطای وام ازدواج در بانک ها جدی شده است هست، رشد سه برابری مبلغ و همچنین اجرای طرح کم کردن صف متقاضیان موجب جهش در تعداد و مبلغ پرداختی ها شد. در امسال تا کنون نزدیک به کل حجم وام اعطایی در سال گذشته پرداختی ثبت شده است هست.

به گزارش ایسنا، از سال ۱۳۸۸ بود که در جهت حمایت از جوانان جهت تامین بخشی از نیازهای آنها در آستانه تشکیل زندگی شبکه بانکی به طور رسمی به پرداخت وام ازدواج ورود پیدا کرد. بر این اساس وام ازدواج در قالب تسهیلات قرض الحسنه و با کارمزدی حدود چهار درصد به زوجین اعطا می شود.

آخر باز طرح ضربتی ، پرونده ۸ ساله وام ازدواج

در ابتدای کار به منظور ساماندهی مدیریت و نظارت بر عملکرد سیستم بانکی جهت اعطای وام ازدواج به متقاضیان، سامانه اینترنتی قرض الحسنه ازدواج بانک مرکزی راه اندازی شد. بر این اساس زوجین از طریق عضویت در این سامانه در صف بانک های عامل قرار گرفته و سایر مراحل اعطای تسهیلات را طی می کنند. در شروع راه اندازی سامانه وام ازدواج ۱۱ بانک دولتی حضور داشتند ولی در ادامه و طی سال های اخیر با همکاری زیاد این تعداد به ۳۲ بانک، موسسه مالی و صندوق در سال ۱۳۹۶ زیاد کردن یافت.

اما مبلغ وام ازدواج تا آخر سال ۱۳۹۴ و حتی تا سه ماه ابتدایی سال ۱۳۹۵ با وجود نوساناتی که در اقتصاد کشور عزیزمان ایران رخ داده و حتی تورم تا ۴۵ درصد نیز رفته بود، تغییری نداشت و تا سه میلیون تومان باقی ماند، ولی در بودجه سال ۱۳۹۵ بود که با پیشنهاد مجلس و البته مخالفت هایی که در ابتدا از سوی دولت صورت گرفت در نهایت مبلغ وام ازدواج به یکباره با رشد سه برابری همراه شده است و به ۱۰ میلیون تومان رسید.

طی حدود هشت سالی که اعطای وام ازدواج در بانک‌ها جدی شده است هست، رشد سه برابری مبلغ و همچنین اجرای طرح کم کردن صف متقاضیان موجب جهش در تعداد و مبلغ پرداختی‌ها ش

به هر صورت با در نظرگرفتن این که باید منابع وام ازدواج از محل منابع قرض الحسنه بعد انداز بانک ها تامین شود و این منابع نیز طی سال های اخیر با کم کردن قابل توجهی مواجه بود، عاملی شد جهت مخالفت رشد بیش از ۳۰۰ درصدی مبلغ وام ازدواج، آیا که بانک ها چنین منابعی را در اختیار نداشته و باید جهت تامین آن به دنبال راه هایی دیگری می رفتند. از این رو قانون بودجه شبکه بانکی را مکلف به استفاده از منابع جاری کرد که البته در این باره نیز مخالفت هایی وجود داشت.

به هر حال در سال گذشته به موجب تبصره (۲۹) قانون بودجه وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی شد و دوره بازپرداخت آن از سه به چهار سال زیاد کردن یافت، ولی کارمزد دریافتی بانک ها همچنان چهار درصد باقی ماند. در سویی دیگر براساس ماده (۵۰) قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران افراد مشمول در این قانون می توانند تا دو برابر افراد عادی یعنی ۲۰ میلیون تومان جهت هر یک از زوجین از این تسهیلات استفاده کنند.

گزارش عملکرد شبکه بانکی از حدود سال ۱۳۸۷ تا آخر سال ۱۳۹۵ نشان می دهد که مبلغ اعطایی وام از حدود ۱۲۰۴ فقره با مبلغی نزدیک به دو میلیارد و ۷۷۰ میلیون تومان به بیش از ۸۱۲ هزار فقره با مبلغی حدود ۲۴۹۰ میلیارد تومان در آخر سال ۱۳۹۴ رسیده است که در این آخر دوره مبلغ پرداختی تا سه میلیون تومان بود، ولی این ارقام در سال ۱۳۹۵ که مبلغ وام ازدواج به ۱۰ میلیون تومان زیاد کردن می یابد، جهش قابل توجهی دارد به گونه ای که در این سال بیش از یک میلیون فقره تسهیلات با مجموع مبلغ حدود ۹۸۷۰ میلیارد تومان پرداخت می شود.

آخر باز طرح ضربتی ، پرونده ۸ ساله وام ازدواج

آمار پرداخت تسهیلات ازدواج از ابتدای راه اندازی سامانه تا آخر سال ۱۳۹۵

اما جریان وام ازدواج در سال ۱۳۹۶ روالی متفاوت به خود می گیرد به گونه ای که در مردادماه و شهریورماه طرحی تحت عنوان طرح ضربتی ماه ازدواج در شبکه بانکی اجرا شد. علت آن بود که همواره تعداد زیادی در صف وام ازدواج قرار داشتند به گونه ای که قبل از اجرایی شدن این طرح بیش از ۵۰۰ هزار زوج منتظر دریافت تسهیلات بودند. از ابتدای مردادماه امسال علاوه بر بانک های حاضر در سامانه وام ازدواج ۱۱ مورد از انها به طور خاص در طرح ضربتی همکاری کرده و قرار شد براساس سهمیه هایی که بانک مرکزی جهت آنها تعیین کرد نسبت به کم کردن صف اقدام کنند.

در طرح ضربتی وام ازدواج موانعی همچون کمبود منابع قرض الحسنه بانک ها، سختگیری جهت اخذ ضامن معتبر، عدم تعیین شعبه متقاضیان گاها به مدت سه ماه تا یکسال و توجه کمتر به استان های کم برخوردار به علت کمبود منابع تا حدی حل و فصل شد به طوری که اولویت پرداخت تسهیلات جهت مناطق کم برخوردار و ضعیف تر قرار گرفت، دوره پرداخت به یک ماه کم کردن یافت و به جای دو ضامن بانک ها موظف به پرداخت یک ضامن شدند، در عین حال که هشت گزینه جهت ارائه ضامن به بانک ها وجود داشت.

طی حدود هشت سالی که اعطای وام ازدواج در بانک‌ها جدی شده است هست، رشد سه برابری مبلغ و همچنین اجرای طرح کم کردن صف متقاضیان موجب جهش در تعداد و مبلغ پرداختی‌ها ش

در نهایت با آخر دوره دو ماهه طرح ضربتی وام ازدواج آمارها نشان داد که بیش از ۵۲۰ هزار فقره تسهیلات با مبلغی بیش از ۵۴۰۰ میلیارد تومان در این مدت پرداخت شده است هست، بنابراین صف متقاضیان تعیین وظیفه نشده از حدود ۵۰۰ هزار نفر از ابتدای شروع طرح به ۱۳۰ هزار نفر در آخر این دو ماه رسید. این درحالی است که تا پیش از این همواره تعدادی بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون نفر هر سال در صف وام ازدواج قرار داشتند.

جدول مقایسه ای تسهیلات در طرح ضربتی وام ازدواج

آخر باز طرح ضربتی ، پرونده ۸ ساله وام ازدواج

گزارش های بانک مرکزی نشان داد که ۵۳.۶ درصد از دریافت کنندگان وام را مردها و تا ۴۶.۴ درصد را زن ها تشکیل می دهند. همچنین بیشترین دریافت کنندگان وام ازدواج در حوزه سنی ۲۵ تا ۳۰ سال با ۲۱ درصد و بعد از آن در بازه ۲۰ تا ۲۵ سال با ۳۰ درصد قرار داشتند. تسهیلات گیرندگان بالای ۵۰ سال نیم درصد و کمتر از ۱۵ سال تا ۰.۹ درصد از پرداخت کنندگان وام ازدواج بودند.

طبق این آمار از ابتدای سال ۱۳۹۶ تاکنون حدود ۹۲۰۰ میلیارد تومان در قالب بیش از ۸۸۵ هزار فقره تسهیلات ازدواج پرداخت شده است که این رقم مشمول بر وام های پرداختی عادی و مجموع ۵۴۰۰ میلیارد تومان پرداختی در قالب طرح ضربتی وام ازدواج هست. این در شرایطی است که در کل سال گذشته حدود یک میلیون فقره وام ازدواج با مبلغی حدود ۹۸۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است بود.

پرداختی های وام ازدواج در سال ۱۳۹۶

در حالی اکنون صف وام ازدواج به حداقل رسیده و دوره طرح ضربتی تمام شد که که مدیر کل بانک مرکزی اعلام کرده است این به معنای آخر طرح های این بانک جهت پرداخت وام ازدواج نیست، بلکه بخش اعتبارات همواره جریان وام ازدواج را رصد کرده و هر زمانی که احساس شود صف وام طولانی شده است دوباره از چنین شیوه هایی جهت کم کردن تعدادمتقاضیان در صف و برگرداندن جریان به روال عادی استفاده می کنند. از نگاه وی دلیلی جهت دوره پرداخت تسهیلات ازدواج تا شش ماه وجود نداشته و دوره یک ماهه منطقی به نظر می رسد.

واژه های کلیدی: منابع | میلیون | ازدواج | تسهیلات | وام ازدواج | مبلغ وام ازدواج | اخبار اقتصادی و بازرگانی

آخر باز طرح ضربتی ، پرونده ۸ ساله وام ازدواج

آخر باز طرح ضربتی ، پرونده ۸ ساله وام ازدواج

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz